Cestování  |  USA

Obsah této stránky se v těchto dnech zpracovává. Stránka tedy není úplná. Doporučuji opětovnou návštěvu za několik dnů, kdy by se tady mohlo objevit více informací. Poslední aktualizace proběhla 20.12.2019.

Jihozápad USA

Cesta do Ameriky

Plán cesty:

Na cestu po jihozápadu Spojených států jsme měli poměrně pevný plán. Cestovní itinerář jsme tentokrát měli opravdu hodně nabitý (možná až zbytečně moc) a přejezdy mezi jednotlivými parky byly někdy dlouhé.
Během naší téměř třicetidenní cesty jsme najeli kolem 7500km a navštívili 9 národních parků (Joshua Tree, Grand Canyon, Zion, Bryce Canyon, Arches, Yellowstone, Grand Teton, Death Valley a Yosemite) a několik dalších zajímavých míst (jako například Monument Valley).
Z velkých měst jsme navštívili San Francisco, Los Angeles (okrajově), Sal Lake City a Las Vegas.

Auto, pojištění a tankování:

Auto jsme bookovali přes rezervační portál rentalcars.com. Samotné vyzvednutí trvalo poměrně dlouho, vrácení auta bylo naopak velice rychlé. Při půjčení auta může být vyžadována klasická kreditka, nikoli v Česku obvyklá debetní karta. Já si ji pořídil už proto, abych měl oddělené finance (platili jsme vše společně) pro pozdější vyúčtování. Navíc jsem kreditku dával mnohokrát z ruky a po návratu jsem ji mohl zrušit. Součástí by vždy mělo být pojištění (resp. sada několika pojištění) pro případ nehody. V Californii jsme měli problém platit platební kartou na benzínce přímo u stojanu (zároveň bylo nutné zadat ZIP kód - ale jaký?), v jiných státech s tím nebyl problém. Nejčastěji jsme ale benzín kupovali tak, že jsme odhadli množství benzínu, které by se mohlo vejít do nádrže a u obsluhy si předplatili na konkrétní stojan odpovídající sumu. U benzínek Chevron nám nešlo platit kartama vůbec (VISA/Mastercard, debetní/kreditka).

Národní parky:

Pro vstup do národních parků jsme si pořídili za 80$ Annual Pass. Ten si můžete zkusit před odjezdem sehnat ještě v Česku, pas je totiž možné vystavit na dvě jména. Prodává se tak za polovic. Při vjezdu nebo i výjezdo do/z parku je pak občas vyžadován v kombinaci s ID (řidičák). U vstupu obvykle dostáváte parkové noviny a mapu, pokud tam nikdo není, bývá tam samoobslužná schránka. V některých parcích je možné využívat parkové autobusy, ty bývají často zdarma (Grand Canyon, Zion). V každém národním parku je také aspoň jedno návštěvnické centrum, kde lze získat informace, parkové noviny, lokální mapičky, zjistit počasí atp. V návštěvnických centrech a v kempech NPS často bývá "večer s rangerem" - přednáška na nějaké téma (geologie národního parku, zvířata, pozorování hvězd atp.).

Ubytování:

Rezervaci na jakýkoli typ ubytování jsme prováděli přes internet. Buďto přímo přes stránky kempu (například kempy KOA), nebo přes nějaký rezervační portál (booking.com). Bohužel nebyl internet v USA oproti mému očekávání všudypřítomný a často byl děsně pomalý nebo placený. My měli před cestou rezervaci přibližně na polovinu nocí, dnes už bych tam jel se zarezervovaným ubytováním na celou dobu, abych to tam už nemusel ve stížených podmínkách řešit.

Většinu našeho pobytu v USA jsme spali v kempech přímo v národních parcích. Kempy bylo nutné rezervovat, v oblíbených parcích jako jsou Yosemite, Yellowstone, Grand Canyon a další byly kempy vždycky vybookované. Termín, kdy se otevřou rezervace pro konkrétní období je zveřejněn na stránkách nps.gov. V některých parcích jsou ale ještě kempy "first come, first served", které rezervovat není možné - a v těch je nějaká šance. Jinak je nutné z parku vyjet a najít ubytování někde jinde. I zde jsme ale čas od času narazili na plný kemp. V tom jsou Amíci docela striktní a pokud je plno, je prostě plno.

Během přejezdů jsme s oblibou využívali motelů (například síť Motel 6).

Nakupování

Vyplatí se schovávat si čtvrťáky. V kempech byly hojně automaty na sprchy, pračku apod., kam se tyhle mince ve velkém množství vhazovaly.

Jídlo (a dřevo na grilování) se vyplatilo kupovat mimo národní parky, kde bylo o poznání levnjší a zároveň byl lepší výběr.

V obchodech jsme měli občas problém sehnat plynovou kartuši na systém VAR. Bomby na tento systém byly výrazně dražší než na ten druhý, mnohem běžnější a levnější. Možná to byl Campingaz, nevím.

San Francisco

San Francisco je příjemné město. Přestože "urban" turistiku moc nevyhledávám, tady se mi docela líbilo. Byli jsme se podívat na kopečku Twin Peaks, v nějaké hippiesácké čtvrti, na Painted Ladies (to nebylo nic moc - holky byly částečně v lešení a navíc to chtělo přijít na večer kvůli sluníčku), prošli jsme se ve stínu mrakodrapů ve Financial District, vyběhli po klikaté Lombard Street a užili si ruchu na pobřeží.

324kB
Golden Gate Bridge je severní branou do San Francisca. Průjezd přes most je směrem do města zpoplatněn

Golden Gate Bridge nás trochu zaskočil tím, že přejezd přes most (ve směru do města) je zpoplatněn. Poplatek je ale potřeba zaplatiti předem, ale u půjčeného auta to asi nejde. Jestli přes most chcete jet, je potřeba to oznámit při půjčování auta. Jak to přesně funguje si ale nejsem vůbec jistý. Taky tam jsou vyhrazené pruhy, takže na konci mostu je potřeba vjet do správného "chlívečku" (tady je kamera, která snímá značku). Platit přímo na mostě se nedá.

406kB
Výškové budovy čtvrti Financial District v San Franciscu
419.2kB
Cable Car jsou známe sanfranciské tramvaje. Jsou poháněny nepřetržitě běžícím lanem ukrytým pod vozovkou.
Řidič ovládá tramvaj pomocí dvojice pák
443.2kB
Čtvrť China Town v San Francisku
354.3kB
Rodinka u mola Aquatic Park Pier
469.6kB
Lanoví lodi Balclutha kotvící u Aquatic Park Pier

Big Sur

Ze San Francisca do Los Angeles se dá poměrně rychle dojet po dálnici vedoucí nezáživným vnitrozemím. Kdo má ale jen trochu víc času, měl by zvážit cestu po silnici č.1, která sleduje pobřeží Pacifiku. Uvidíte vysoké útesy, krásné pláže a všeobecně hezkou krajinu. Pohledově nejhezčí část je oblast zvaná Big Sur, kde se z oceánu zvedají hory Santa Lucia a pobřeží je tak tvořeno strmými rozeklanými útesy. Big Sur začíná jižně od poloostrova Monterey.

357.7kB
Markéta u majáku Pigeon Point na pobřeží mezi San Franciscem a Los Angeles

Na poloostrově Monteray je možné absolvovat vyhlídkovou okružní trasu autem. Vjezd na 17 mile Scenic Drive je sice placený, ale cena je pouhých 10 $ za auto. Pokud máte čas (my tady strávili přibližně 4 hodiny!), můžete si sem zajet. Na okruhu je několik zastávek a některé jsou docela pěkné.

391.8kB
Pláž na 17 mile Scenic Drive
447.3kB
Tohle vypadá jako kmen stromu s nějakou liánou
414.6kB
U Bixby Bridge doporučuju udělat krátkou zastávku na fotku
366.6kB
Poslední ohlédnutí k Big Sur
422.7kB
McWay Falls

Místo, kde by bylo možné pozorovat tuleně jsem si vyhlídl na leteckých snímcích na mapách google. A skutečně - byla jich tady spousta.

415.8kB
Tulící se tuleni. Tady jich bylo opravdu hodně

Joshua Tree National Park

Když jsem plánoval cestu do USA, tento park jsem zamýšlel z našeho itineráře vyškrtnout. Jevil se jako místo, které je ideální pro bouldering a skalní lezení - ale jet sem jenom tak "na čumendu" kvůli pár balvanům a těm zvláštním stromům? Nakonec se ukázalo, že by bylo chybou tento národní park vynechat. Bylo to tady docela hezké, procházky v balvanových skalních městech byly zajímavé. Mimochodem, stromy Joshua je možné vidět i jinde než tady.

377.2kB
Náš stanový plácek v kempu Hidden Valey v NP Joshua Tree

Kdo zamíří do Joshua Tree za skalním lezením a boulderingem, pro oblast se zakoupit hned několik průvodců. Ve městečku Joshua Tree je obchod s horolezeckými potřebami.

373.7kB
Národní park Joshua Tree je boulderingovým rájem
373.4kB
Rodinka v Joshua Tree
391.5kB
Park nese své jméno díky hojné populaci stromů Joshua
373.5kB
Zajímavě tvarovaný balvan
371.9kB
Kytička

Trek k palmové oáze 49 Palm Oasis vás skutečně dovede k oáze, kde je přibližně takovýto počet palem uprostřed jinak prázdné pustiny. Cesta vede od parkoviště nejprve na hřeben kopce a poté klesá dolů k oáze. Celkově bych tento výlet hodnotil jako nejméně zajímavý. Jak mi ale řekl jeden amík, kterého jsem v palmovém háječku potkal (a který se mě ptal, jestli znám "Džona Hase"), je to skutečně "peacefull place".

478.2kB
49 Palm Oasis v NP Joshua Tree. Palmy jsem nepočítal, ale mohlo jich být skutečně tolik

Z NP Joshua Tree jsme se vydali směrem ke Grand Canyonu. Část cesty je možné absolvovat po legendární Route 66. A nepotkat na ni žádného motorkáře - to je téměř nemožné.

296.8kB
Chvíli jsme jeli i po legendární Route 66

Walnut Canyon National Monument

Walnut Canyon je místo, kde je možné navštívit opuštěná puebla indiánů Sinagua. Indikáni sem přišli hlavně v době, když vybuchla sopka Sunset Creater a jejich přirozeně obývané území se stalo na roky neobyvatelné. Strmé stěny stěny kaňonu jsou protkány řadou polic a převisů, které indiáni využívali pro svá obydlí. Okružní trek vede přímo od návštěvnického centra. Bylo tady celkem málo turistů.

474.3kB
Walnut Canyon byl kdysi hojně obýván indiány, zejména po erupci nedaleké sopky Sunset Crater

Grand Canyon National Park

Grand Canyon je jedno z těch míst, u kterého člověk očekává, jak bude vypadat. Přesto mě pohled do kaňonu ohromil. Ta propastná hloubka a otevřený prostor je těžko popsatelná, stejně tak je obtížné zachytit atmosféru na fotografii. Grand Canyon se prostě musí zažít. Původně jsme tady měli jenom den, ale protožen nám z programu vypadl výlet na The Wave, spali jsme tady nakonec dvě noci.

Díky času navíc jsme se mohli zajít podívat kousek pod hranu Kaňonu a vidět vše zase z trochu jiné perspektivy. Vybrali jsme South Keibab Trail.

390kB
Pohled do Grand Canyonu se fotografií moc dobře zachytit nedá. To se prostě musí zažít
386.3kB
Cimi a Markéta na okraji Gran Canyonu. Jižní okraj, Rim Trail
420.4kB
Grand Canyon ve vycházejícím slunci. Trochu se koupe v oparu od nedalekého požáru
421.2kB
Cesta jednoho z mnoha treků ze dna kaňonu. South Keibab Trail patří mezi ty populární.
Jako jeden z mála vede po jednom z vybíhajících hřebenů, takže nabízí výborný výhled do okolí

Navajo National Moument

Navajo National Moument je zajímavou a doporučení hodnou zastávkou na cestě z Grand Canyonu do Monument Valley. Je to jen malá zajížďka.

403.4kB
Navajo National Moument je zajímavou zastávkou při cestě do/z Monument Valley. Jedno z opuštěných indiánských obydlí

Monument Valley

Skalní věže z červeného pískovce v Monument Valley jsou jedním ze symbolů divokého západu. Nachází se v navažské rezervaci, nejedná se tedy o národní park a neplatí do něj Annual Pass. Ubytovali jsme se v Monument Valley Goulding Campground. Kempík najdete v údolí nedaleko vstupu do Monument Valley. Asi 100 metrů nad kempem je skalní brána.

325.4kB
Všichni členové naší výpravy do USA

Za vjezd do Údolí monumentů se platí 20$ za auto a čtyři lidi. Kousek za vjezdovou branou je návštěvnické centrum, je tady taky The View Hotel (tady se dá taky ubytovat, ale levné to rozhodně není). Odtud se dá vjet na okružní trasu do údolí. Vede jím prašná nezpevněná cesta - a tohle bylo vlastně jediné místo v USA, kde se nám na naší cestě hodil offroad. Pokud tedy máte auto s nízkým podvozkem, lepší variantou asi bude zaplatit si prašný výlet na korbě teréňáku. V údolí se dá strávit bez větších problémů půlden.

311.1kB
Jako z Filmové scény..

Na jedné ze zastávek si za dva dolary můžete nechat udělat cowboyskou fotku v sedle koně.

328.2kB
Pískovcové skalní věže v Monument Valley
345.4kB
Monument Valley
329.3kB
Monument Valley
383.6kB
Monument Valley
331.1kB
Monument Valley

Page a okolí

Page jako město není nijak zvlášť zajímavé. Tedy až na BBQ na bývalé benzínce, to bylo moc dobré. Předností Page je, že v jeho blízkosti se nachází spousta zajímavých míst. Je to zatáčka řeky Colorado zvaná Horseshoe Bend, dále pak jezero Lake Powell a přehrada Glen Canyon Dam. A asi největší atrakce - soutěska Antelope Canyon.

392.2kB
Horseshoe Bend je povinnou zastávkou, pokud vaše cesta vede přes Page
390.3kB
Horseshoe Bend
361.4kB
Glen Canyon Dam je postavena na řece Colorado nad Grand Canyonem
346kB
Lake Powell

Pokud máte chuť navštívit Antelope Canyon, je potřeba si vybrat jeden ze dvou možných. Buďto spodní nebo horní. My navštívili Lower Antelope Canyon. Území patří nějaké indiánské rodině a vstupné není nijak nízké. Také snad díky snaze vydělat co nejvíc peněz chodí do soutěsky víc lidí, než by bylo návštěvníkům příjemné. My před vstupem do ní (ocelové schodiště) ještě asi 15 minut čekali. Celá prohlídka se zvládá tak za půl hodiny. Fotografům (kteří si nezaplatí spešl fotografickou tour) přeji pevné nervy. Osobně bych tuto atrakci vynechal - kdybych věděl, do čeho jdu.

Pokud vás neodradí opravdu vysoká cena vstupného (28USD), ani to, že se v kaňonu budete trochu mačkat, zajistěte si alespoň den dva dopředu rezervaci na konkrétní hodinu. Tak i tak si ale nakonec stejně asi budete muset vystát řadu na lístky, platí se totiž jenom cash, kreditky neberou.

427.7kB
Naše noční můra - Lower Antelope Canyon. Po schodech se schází na dno soutěsky, ta je jednosměrná
282.3kB
Uvnitř Antelope Canyon je to vcelku fotogenické

Zion National Park

26. až 27. května 2014

To, že chceme navštívit Národní park Zion bylo jasné už při plánování z domova. Je to ideální místo pro provozování lehčí turistiky, navíc výlety mohou být hodně rozmanité. My jsme v parku strávili pouhopouhé dva dny, což byla trochu škoda - dala by se tady podniknout řada moc pěkných výletů.

382.1kB
Checkerboard Mesa hlídá vstup do NP Zion
413.8kB
Pískovcové skalní útvary v Zionském národním parku
456kB
Klikatící se stezka směřuje k populárnímu vrcholu Angels Landing. NP Zion

Snad každý, kdo zavítá do Zionu byť jen na jediný den, zamíří na vrcholek Angels Landing. Vystoupíte na něj po dobré cestě, vrcholové pasáže na hřebeni jsou pak trochu exponovanější, ale jedná se stále o turistický chodník. Vzhledem ke zmíněné popularitě tohoto vděčného turistického cíle doporučuji velmi brzký start, ideálně vyjet hned prvním autobusem (do Zionského kaňonu se autem nedostanete, musíte nechat auto v Canyon Junction. Autobusy jsou ale zase zdarma).

448.6kB
Vrcholová pasáž Angeles Landing nabízí báječné pohledy na obě strany údolí.
Skalní stěny jsou téměř kolmé, cesta na vrchol je tedy velmi vzdušná
468.1kB
Odměnou za výstup na Angeles Landing je 360° výhled na okolní stěny v údolí

Další velice pěknou tůrou, která může být příjemná zejména za horkých letních dnů, je vodní trek The Narrows. Přístup je z poslední zastávky autobusu Temple of Sinawawa a pak ještě kousek po stezce Riverside Walk. Celý trek se jde korytem řeky, stále proti proudu. Nad vámi vysoké pískovcové stěny. Vody je tak po stehna (dle aktuálních podmínek) a je fajn nejít to naboso. Zpátky se musí stejnou cestou, nebo se to chodí i jako vícedenní okruh.

428.6kB
Vodní trek The Narrows najdete na konci údolí. NP Zion
323.6kB
Vodní trek The Narrows

Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon je pohádkové místo, na kterém stojí za to zůstat alespoň den a podívat se na něj nejen shora z vícero vyhlídek - ikdyž to je na červenobílé věžičky erodovaného pískovce asi nejhezčí pohled - ale také sejít kousek níž a projít se mezi nimi. Za mě sice jednoznačně vítězí Ádr, ale tohle má taky svoje.

467.3kB
Pískovcové skalní věže v národním parku Bryce Canyon
406.8kB
NP Bryce Canyon
413.2kB
Okružní trek v NP Bryce Canyon

Kdo chce, může si kaňon prohlédnout i ze sedla koně. My jsme na to neměli čas a asi by to pár dolarů stálo.

471.3kB
Výhled na věže Bryce Canyonu z jedné z mnoha vyhlídek na okraji zlomu

Na noc se dá ubytovat například v Rubys Campgroud. Vzhledem k tomu, že místo na stan stojí podobné peníze jako noc v (už postaveném) teepee, není co řešit. Navíc to naše bylo postavené u jezera a dost stranou, takže jsme měli parádní klid. Romantiku kazil jen výhled na obří hotel za jezerem.

403.3kB
Ubytování v Rubys Campgroud jsme měli opravdu stylové

Capitol Reef National Park

Přes Capitol Reef jsme bohužel jenom projeli na cestě do Arches. Ale i tento park má určitě co nabídnout. Pro přesun ze Zionu resp. z Bryce Canyonu jsme tedy aspoň zvolili tuto - malinko klikatější, ale o to vyhlídkovější - cestu.

422kB
Přejezd krajinou přes NP Capitol Reef
387.6kB
Nástěnné malby (rytiny) na pískovcových stěnách v NP Capitol Reef.
Vyobrazené postavičky při troše fantazie připomínají bytosti ve skafandrech
353.4kB
Kopce podél cesty. Přejezd mezi NP Capitol Reef a Arches

Goblin Valley State Park

Goblin Valley je takové místo plné hřibovitých skalních útvarů uprostřed planiny. Některé hříbky jsou maličké, jiné i pár metrů vysoké. Pokud je čas, což obvykle spíše nebývá, dá se sem zajet - ale nečekejte žádný extra zážitek.

334.6kB
Zastávka na Goblinech

Arches National Park

308.9kB
Skalní útvary v národním parku Arches
436.1kB
Na Landscape Arch se už kvůli bezpečnosti chodit nesmí
339.7kB
Markéta a Private Arch. NP Arches
417.3kB
NP Arches
313.8kB
Balanced Rock v národním parku Arches
376.8kB
Double Arch je taková zdvojená Pravčická brána
411.8kB
Výhled z místa, které nese příhodné jméno Panorama Point. NP Arches

Yellowstone National Park

1. až 4. června 2014

Jestli jsem se na něco těšil na tomto výletě jako malé dítě - byl to právě Yellowstone. Přejez z rozpáleného jihu byl dlouhý (strávili jsme prakticky celý den v autě), ale nenavštívit Yellowstone? To by snad ani nešlo.

Národní park Yelowstone se nachází v severozápadním rohu státu Wyoming a zasahuje částečně i do států Montana a Idaho. Park byl založen již v roce 1872 a stal se tak prvním národním parkem na světě. Díky tomu se zde uchovala příroda v poměrně zachovalé, skoro až člověkem nedotknuté podobě. Ale jen skoro.

427.8kB
Po horkých dnech v Arches a celodenním přejezdu na sever přijíždíme do národního parku Yellowstone.
Hladinu jezera Lewis Lake pokrývá ještě ledová slupka, zima odtud odchází jen pozvolna

Co mě na Yelowstonu uchvacuje asi nejvíce je jeho geologie (se kterou pak souvisí i další jeho význačnosti). Pod Yellowstonem, v ne příliš velké hloubce pod povrchem, se totiž nachází obrovská kaldera - jakási pecka naplněná magmatem. Na překročení hranice kaldery vás upozorní občasná cedule u cesty - tak si uvědomíte její velikost. Yellowstone se také řadí mezi několik málo aktivních supervulkánů, které mohou způsobit katastrofu globálních rozměrů. Navíc - perioda výbuchu činí přibližně 600 tisíc let, k poslední velké erupci ale došlo před 640 tisíci lety. K erupci jednou dojde, ale to není důvod, proč se Yellowstonu vyhnout. Zatím se Yelowstone jen trochu třese, vaří a postupně se zvedá.

Neméně zajímavým lákadlem jsou v Yellowstonu zvířata a gejzíry (či jiná geotermální aktivita). Na obojí při návštěvě narazíte skoro na každém (druhém) kroku. Gejzíry, kterých je v parku asi 300 si ale nepředstavujte jako Křižíkovu fontánu. Chrlit vodní sloupce jich uvidíte, v závislosti na době pobytu a na štěstí, asi jenom málo.

357kB
Dřímající gejzír. NP Yellowstone

Rezervace ubytování probíhá stejně jako v ostatních vyhlášenych parcích ve značném předstihu a volná místa se plní velmi rychle. My jsme už nestihli zarezervovat chatky na celou dobu, sehnali jsme ale ještě místo pro stany. Návštěvu Yellowstonu doporučuju pečlivě rozplánovat a ubytování tomu uzpůsobit, aby jste každé ráno nemuseli dělat dlouhé přejezdy do jiné části parku, nedejbože jej každý den opouštět. V parku žijí medvědi Grizzly, tak jestli máte (celkem oprávněné) obavy z těchto zvířat, pro klidné spaní doporučuji raději spaní v chatkách. Medvědi, také díky nezodpovědným návštěvníkům, kempy občas navštěvují a hledají nezabezpečené jídlo.

V parku se nachází také velká řada oficiálních tábořišť. Ty ale budou zajímat spíš toho, kdo se rozhodne strávit v Yelowstonu několik dnů či týdnů.

V Yellowstonském národním parku je vybudována silnice ve tvaru osmičky. Na silinici se nachází základní infrastruktura (obchody, restaurace, benzínky) a vyskytuje se tady (v závislosti na turistické sezóně) poměrně hodně návštěvníků. Z "osmičky" pak vedou ještě malé odbočky na přilehlá místa. Nutno počítat s tím, že ceny v obchodech jsou značně vysoké a pokud máte omezený budget, doporučuju předzásobení ještě před příjezdem do parku (třeba v Jacksonu).

Vstup do parku je možný z několika směrů, celkem po pěti silnicích. My přijeli od jihu. První zastávka v parku byla u jezera Lewis. I v tuto dobu, na začátku června, bylo pokryté slabou vrstvou ledu. Jinak je ale jaro v Yellowstonu v plném proudu.

Z Old Faithful do Norrisu

Asi nejznámnější Old Faithful Geyser jsme byli okouknout už během předchozího večera. V návštěvnickém centru je vyvěšen čas příští erupce. Čas je opravdu přibližný a obvykle to gejzíru trvalo malinko déle. Podívaná pěkná, lidí spousta - a to jsme tady poměrně hodně na začátku sezóny.

Prohlídka Upper Geyser Basin zaujme hlavně toho, kdo podobná barevná bublající jezírka naplněná vodou ještě neviděl. My jsme s Markétou už něco podobného viděli v Rotorua na Novém Zélandu a na Salarské poušti v Bolívii.

Asi největší "wow efekt" má Grand Prismatic Spring v Midway Geyser Basin. Je to opravdu krásná podívaná, ale pouze z kopce nad plošinou. Přímo u "prismatiku" toho moc neuvidíte - hlavně z důvodu chybějící ptačí perspektivy, ale také kvůli stoupajícím vodním parám.

359.4kB
Grand Prismatic Spring, NP Yellowstone
326.7kB
Cimi a Markéta, v pozadí nádherný Grand Prismatic. NP Yellowstone

Na loukách u Firehole Lake Drive jsme viděli vlka a na odbočce Fountain Flat Drive malé stádo bizonů s malými bizoňátky.

V průvodci jsme našli zmínku o jediné možnosti přírodního koupíní v parku někde u Firehole Canyon Drive. Tady jsme ale našli jenom zatarasený přístup k řece, takže koupání se nekonalo.

410.8kB
Yellowstone
378.2kB
Gejzíry v národním parku Yellowstone

Ubytovaní jsme byli v Madison Campground. Kemp je na hezkém místě, sprchy v něm ale nejsou. Dva dny na zpátek tady prý měli na návštěvě medvěda. V podvečer pozorujeme u řeky a potom zejména na loukách za kempem velké stádo bizonů.

391.5kB
Bizoní stádečko za naším kempem v Madisonu

Z Norris přes Mammoth Hot Springs do Canyon Village

Na cestě od Madisonu není nic extra zajímavého až Norris. Ten ale stojí za návštěvu. Norris Geyser Basin je vůbec nejaktivnější místo v celém parku. Magma je tady snad už nějakých 4,5km pod povrchem. Celá krajina je zahalena do obláčků páry, všechno kolem vře a bublá.

342.4kB
Země v Norrisu je žhavá. Pouhých 4,5 kilometrů pod povrchem je magma obrovské yellowstonské kaldery
303.2kB
Norris Geyser Basin v Yellowstonu

Severně od Norrisu se nachází Mammoth Hot Springs. Voda velmi bohatá na minerály tady vyvěrá a vytváří zajímavé terasy. Jejich vzhled se časem mění, takže fotky, které tady pořídíte, jsou tak trochu originálem.

396.8kB
Mammoth Hot Springs, NP Yellowstone
465.6kB
Mammoth Hot Springs, NP Yellowstone

Lamar Valley a Vodopády na Yellowstone River

435kB
Stádo bizonů v Lamar valley, NP Yellowstone
447.9kB
Řeka Yellowstone
435.4kB
Lower Falls, NP Yellowstone

Před návštěvou Yellowstonského národního parku doporučuju shlédnout třídílný přírodopisný dokument BBC Yellowstone a pak taky hraný film Supervolcano.

307.3kB
West Thumb Geyser Basin na břehu Yellowstone Lake

Grand Teton National Park

254.7kB
Americké náklaďáky byly vždy vypucované, jako by vyjely z výrobní linky.
Tohle je teda bohužel jediný, který jsem si vyfotil.
Přehrada ledovcového jezera Jackson Lake v NP Grand Teton

Valley of Fire State Park

Stat park Valley of Fire jsme navštívili, je to tady celkem fajn, ale pro velké vedro jsme si to tady prohlídli jenom z auta. V návštěvnickém centru mají ale příjemnou klimatizovanou budovu. Dá se tady podniknout několik pěších okruhů a jsou tady i nějaká tábořiště.

378.3kB
Valley of Fire

Las Vegas

335kB
Hoover Dam je královnou mezi přehradami spojených států

Death Valley National Park

Death Valley byl parkem, který mě teda nijak zvlášť neoslovil. Asi hlavně proto, že tady bylo nesnesitelné vedro. Naštěstí jsme tudy jenom projeli, cestou nacvakali pár fotek a nic víc. Nicméně jsme si asi všichni odvezli jeden rekord. Byli jsme asi nejníže (a přitom na povrchu Země), co jsme kdy byli. V místě nazvaném Badwater Basin se ocitnete na nejnižším místě USA s nadmořskou výškou mínus 86 metrů.

365.8kB
Zabriske Point, NP Death Valley
420.1kB
Zabriske Point, NP Death Valley
335.2kB
Badwater Basin je nejnižším místem USA. Místo je to opravdu teplé, nicméně ne bez života.
Krom turistů se tady vyskytuje nějaký pouštní slimák
365.8kB
Artist Palette v národním parku Death Valley
344.6kB
Hamburgerový oběd v "Old Fashion" fastfoodu

Mono lake a okolí

355kB
Zlatokopecké městečko Bodie. Zachovalo se asi jen 5 procent z desetitisícového města
367.2kB
Zlatokopecké městečko Bodie
318.9kB
Superslané jezero Mono Lake

Yosemite National Park

Yosemitský národní park se nachází v pohoří Siera Nevada. Jezdí se sem kvůli parádně zachovalé přírodě, především pak impozantním žulovým skalním stěnám (ty vznikly při ústupu ledovce) a také spatřit mohutné sekvoje (např. v Mariposa Grove). Většinou se jezdí do Yosemite valley, kde najdeme dvě nejznámnější skalní stěny - El Capitan a Half Dome. Park je dobře přístupný ze San Francisca, může to sem být tak tři hodiny cesty. My jsme sem přijeli od západu od slaného jezera Mono Lake.

371.2kB
Tioga Lake (snad teda), NP Yosemite
367.5kB
Louky na Tolumne Meadows, NP Yosemite

Zatímco Yosemite Valley je turisty doslova přeplněné, na Tolumne Meadows si můžete užít klidu mnohem lépe. Většina lidí tudy jen projíždí, což je docela škoda, i tady je to moc pěkné. Vysokohorská jezera s křišťálově čistou vodou, jehličnany a šedobílé žulové kopce (ty zde ale nejsou tak majestátní). Připomínalo mi to tak trochu Národní park Rago v Norsku, což je vlastně taky krajina formovaná pohybem ledovce.

441.5kB
Ledovci tvarovaná krajina NP Yosemite

Pobyt v Yosemite Valley je limitován. Myslím, že čtrnácti dny, pak byste měli park opustit. To v našm případě nebyl zas až takový problém, strávil ijsme tu asi čtyři dny. V údolí je hned několik kempů, ale vzhledem k oblíbenosti parku je potřeba včas zajistit rezervaci. Bookovací systém rezervace otvírá (podobně jako pro Yellowston NP) pro dané období ve značném předstihu a jednotlivá místa v kempu mizí v řádu minut. V parku můžete zkusit i některý z kempů "first come, first served" - například lezci oblíbený Camp4, ale v sezóně to bude dost obtížné i tady. Jinak v USA v kempech rozhodně nefunguje to co u nás - "nějak se vlezem". Když je plno, tak vás nevezmou, musíte z parku vyjet někam ven a najít alternativní ubytování.

413.5kB
Cimi a Markéta v Yossemitském národním parku

Výstup na Half Dome po Cable Trail

Cable Trail je vlastně taková feráta, po které se můžete poměrně jednoduše dostat až na samotný vrchol Half Dome. Dvě ocelová lana tvoří zábradlí a mezi nimi jsou v určitých odstupech dřevěné hranoly. Problém je v tom, že je limitován denním počtem lidí. A protože je o výstup velký zájem, řeší se to pomocí internetové loterie. Ta je zpoplatněná $4.50 a pokud vyhrajete, zaplatíte ještě dalších $8 za permit. Kousek před nástupem na Cable Trail pak hlída ranger s tabletem a kontroluje si jména. Nicméně i sem je to i bez permitu moc pěkný výlet a dá se v pohodě absolvovat.

Přestože jsme vyrazili chvíli po svítání, nebyli jsme sami, kdo dostal tento nápad. Takže příště vyrazit asi ještě o dvě hodiny dříve. Napojení na stezku je kousek po cestě za Upper Pines Campground, kde jsme spali. Chodník začíná hned za Merced River strmě stoupat. U dalšího mostu přes řeku je možné ještě dobrat vodu z pítka. Dále se pokračuje kolem vodopádů Vernal Fall a Nevada Fall. Kdo nemá permit na Half Dome, může tady jít okruh po John Muir Trail, nebo pokračovat ještě dál směrem k Half Dome. Cestou minete jeden z kempíků u Merced River. Tady je asi poslední místo, kde se dá dobrat voda z řeky. Pak se cesta odkloní a obloukem ve tvaru podkovy se začnete ve stoupavých serpentinách stáčet směrem k vrcholu Half Dome. Bez permitu se dostanete hodně vysoko, ale nepustí vás na vrcholový hřebínek.

289.8kB
Pohled na Cable Trail na Half Dome
347.5kB
Vylézt po káblech nebylo zas až tak technicky složité, ale byla to fuška

Samotný výstup po Cable Trail není nijak obtížný, jediné co hrozí je to, že se nad vámi urve nějaký špekoun a smete všechny pod sebou jak bowlingová koule. Z vrcholu jsou ale teda úžasné výhledy a z pohledu do lehce převislé stěny Half Dome se dělá trochu nevolno. Zejména, pokud si budete pořizovat fotky na značně převislém vrcholovém bloku. Není potřeba nosit žádné ferratové vybavení ani rukavice. Hromada rukavic leží přímo pod Cable Trail a je možné si je vzít. Na zimu se lana stahují a zůstávají jen tyče. Bez lana a jištění by to ale bylo dost o hubu, skála je poměrně dost strmá a žula je už trochu uklouzaná. Zas ale asi není potřeba permit.

353.7kB
Cimi a Markéta na vrcholu Half Dome
366.2kB
Markéta a Half Dome
300kB
Svišť na Half Dome
336.8kB
Nevada Fall

Výlet je to vcelku dlouhý a se značným převýšením - v nohách budete mít na konci dne 23km a 1600 výškových metrů.

365.4kB
Half Dome z vyhlídky Glacier Point. Předchozího dne jsme se dívali zase opačným směrem
287.4kB
Motýl na řidítku

Mariposa Grove

Mariposa Grove je místem, kde se můžete procházet pod mohutnými sekvoji. V sekvojovém lese je několik okruhů. Stromy to jsou opravdu mohutné. Aktuálně je ale Mariposa zavřená (do jara 2017), takže na sekvoje musíte třeba do Sequoia National Park.

447kB
Takový trochu větší Vánoční stromeček. Cesta z Yossemitů vedla přes Mariposa Grove. Místo, kde se v tomto národním parku vyskytuje nejvíce sekvojů

Zajímavá místa a důležité body, které jsme navštívili (nebo která bychom mohli navštívit) jsem si uložil do mapy. Body na mapě jsem si před odjezdem vyexportoval do tabulky (včetně GPS souřadnic) a na cestě jsme ji poměrně hojně využívali při zadávání do autonavigace. Se zadáním konkrétní adresy jsme totiž kolikrát měli problém, bylo lepší mít souřadnice.


Poslední aktualizace 06.09.2015 20:23, © 2014 Lukáš Cimala