ePUB

Hory  |  Wilder Kaiser

Wilder Kaiser

25. až 28. října 2013

Něco přes hodinu cesty od Mnichova se nachází menší horská skupina Wilder Kaiser, která je součástí Kaisergebirge. Hory jsou to vápencové a opravdu moc pěkné. Štíty se ostře zvedají vysoko nad okolní krajinu a člověka stojícího přímo pod nimi opravdu ohromí. Na své si tady přijdou nejen turisti, ale i horolezci: Jsou protkány řadou turistických stezek (některé v dosti náročném terénu - exponované lezení I-II UIAA). Pak se tady dá lízt velká spousta cest (údajně je Wilder Kaiser horolezecky nejnavštěvovanější oblastí Rakouska). A kdo rád hromosvody, klettersteigy tady jsou taky v hojném počtu.

356.6kB
Štíty se ostře zvedají nad okolní krajinu a opravdu ohromí

My tady podnikli třídenní okruh s přechodem ze severní strany na jižní (a zpátky). Spali jsme na DAVáckých chatách (vzhledem k termínu ve winterraumech). Výchozím bodem bylo údolí Kaiserbachtal (příjezdová cesta je zpoplatněna 3€). Auto jsme nechali na parkovišti poblíž Griesner Alm. Tady, nebo ještě v jiném almu o kus níž se dá přespat za 25€, my přijeli asi ve dvě ráno a tak jsme už zůstali na parkovišti.

Celá vytyčená třídenní okružní trasa vypadá následovně: Griesner Alm, Fritz Pfaum Hütte, Klain Törl, Gaudeamushütte, Gruttenhütte, Kopftörl, Stripsenjochhaus, Griesner Alm.

Vyrážíme. Od Griesner Alm vede cesta chvíli směrem k sedlu Stripsenjoch (zde je chata Stripsenjochhaus (1577m), u ní moc pěkný a úplně nový winterraum za 5€, výstup od Griesner Alm 2 hodiny). Po chvíli se v lese odbočí (rozcestník) na Fritz Pfaum Hütte. Cestou možno vzít dřevo v dřevníku, na chatě ho ale bylo docela dost. Výstup na Fritz Pfaum Hütte trvá 2 hodiny. V zimním období, v ne zrovna ideálních podmínkách, bych měl obavy z uvolnění laviny (sklon svahu v jednom úseku je značný a navíc se jedná o severní svah).

433.7kB
Fritz Pfaum hütte (1868m) - hodně luxusní winterraum

Fritz Pfaum hütte (1868m) leží v takové kotlině, ze všech stran obklopena vysokými skalními stěnami. Úžasné místo! Je to celoročně neservisovaná chata a je zamčena na AV klíč. Chata je perfektně vybavená: Dole je společenská místnost s kamny, spí se nahoře v podkroví na palandách. Chata má elektriku (solární panely). Za přespání zaplatíte 7€ (člen OeAV). Přímo před chatou se dá nabrat voda. V protějším svahu je vyborhákovaná taková stěnka, kdo si sem vytáhne věci na lezení, může si tady trochu zalízt (cca 50 cest od 4 do 8 UIAA). Odkaz na lezeckého průvodce je přímo na stránkách chaty.

454.4kB
Klettergarden u Fritz Pfaum hütte

Protože jsme se na chatu dostali kolem poledne, jenom jsme tady přebalili batohy a vyrazili na Ackerlspitze (2329m). Výstupová trasa je vidět už od chaty. Nejprve se nastoupá nepříjemným suťovým polem, pak se pokračuje střídavě snadným i již méně snadným terénem (jeden krátký úsek v horní třetině - lezení v obtížnosti I až II UIAA). Horní část je již jednoduchá. Cesta nás dovede na hřebeni a odtud asi 50 metrů na vrchol Ackerlspitze. Na něm je vztyčen kříž, dá se zapsat do vrcholové knížky. Z vrcholu jsou moc pěkné výhledy na doposud skrytou jižní stranu hlavního hřebene a na východ. Od chaty na vrchol se dá počíta se dvěma hodinami. Sestup za deště by mohl být nebezpečný (asi proto jsou nad obtížným úsekem osazeny borháky pro případné slanění).

Z chaty se dá podniknout ještě výšlap na Mitterkaiser (2011m), kopec mezi Gr. Griesner Tor a Kl. Griesner Kar (dvě možné přístupové cesty na chatu od Griesner Alm). Přímo od chaty je vidět zářez, kterým se dá prostoupit příkré úbočí. Další alternativou by mohl být výšlap na (bezejmenný) vrcholek s křížkem jihozápadním směrem od chaty. Snadno by se mohl dát zdolat od turistické cesty směrem na Kl. Törl. Ani jeden z těchto dvou (doplňkových) výletů jsme ale neabsolvovali.

Následující den vyrážíme přes sedlo Klain Törl (2106m) směrem na Gaudeamushütte (1263m). Cesta do sedla je odjištěná ocelovými lany, ale je vcelku nenáročná a neexponovaná.

456.7kB
Sedlo Klain Törl

Sestup ze sedla Klain Törl, které je zakousnuté mezi vysoké vápencové věže hlavního hřebene Wilder Kaiseru, vede příkrým travnatým svahem. Cestička je sice úzká, ale dobře patrná. Z Fritz Pfaum hütte na Gaudeamushütte je třeba počítat se třemi hodinami času. Gaudeamushütte je otevřená až do Dušiček, takže si tady dáváme pivo a jídlo. Na chatě nezůstáváme, pokračujeme na hodinu vzdálenou Gruttenhütte (1620m). Na tu se dá jeden úsek jít buďto klettersteigem (C/D), nebo po turistickém chodníku.

420.8kB
Gruttenhütte (1620m)

Na Gruttenhütte (ta je již zavřená) se dá přespat v malém Winterraumu. Ten je opět na AV klíč. Ten náš ale nepasuje - je moc krátký! Naštěstí se v něm chystali přenocovat dva místní lezci, takže nám jej předali odemčený a noc šli strávit domů do údolí. Winterraum na Gruttenhütte je přesný opak Fritz Pfaum Hütte. Malá špinavá místnůstka (vedle ještě jedna odporná vlhká kobka) a čtyři postele a deky - toť veškeré vybavení. A ani kamna tu nejsou. Ale taky žádná kasička na peníze (přespání je zdarma). Voda se dá nabrat z kohoutku pod terasou hlavní budovy. Z winterraumu je ale hezký pohled do údolí.

414.2kB
Vlevo Kaiserkopf (2171m) a vpravo monumentální Elmauer Halt (2344m).
Jižní stěnou traverzuje klettersteig, stáčí se kolem jihozápadního hřebene a pokračuje na vrchol Elmauer Halt.
Kousek pod vrcholem je jako orlí hnízdo umístěn bivak Babenstuber.

Následující den musíme přejít hlavní hřeben zase na druhou (jižní) stranu. Přestože druhá možná cesta přes Elmauer Halt vypadá lákavě (už by to chtělo ferratové vybavení), volíme schůdnější cestu přes sedlo Kopftörl (2058m). Sedlo je vidět už od chaty (je takové hranaté). Hned kousek nad chatou je potřeba odbočit z chodníku, který vede asi ke klettersteigu na Ellmauer Halt a stoupat více vpravo (po cestě 825) zhruba ke kříži nad chatou. Po překonání suťového pole se cesta napojuje na úsek odjištěný ocelovými lany. A toto je asi nejhezčí část celého výletu. Chvíli se jde po hřebeni a výhledy na obě strany jsou parádní. Těsně před příchodem do sedla Kopftörl je potřeba protáhnout se takovou škvírou mezi horou a skalním odštěpem.

379.8kB
Sedlo Kopftörl (2058m)

Ze sedla naše cesta spadá suťovým žlabem dolů až k rozcestníku (1416m) u paty hory po pravici. Odtud stoupá něco přes sto výškových metrů do sedla Stripsenjoch, kde je i další chata Stripsenjochhaus (1577m). Kousek nad sedlem se dá vyběhnout ještě na vyhlídku. Stripsenjochhaus je už zavřená, je tady ale moc pěkný winterraum (opět přístupný na AV klíč). Odtud již zcela zřejmou širokou cestou směrem na parkoviště, kde máme auto. Po pravici se zvedají mohutné stěny a doslova vyráží dech. Odtud je patrná i odbočka na klettersteig Eggersteig, který nejprve traverzuje skalní stěnou a následně stoupá do mělkého sedla na hřebeni (cesta 812). Téměř u parkoviště se celý třídenní okruh uzavírá.

Výlet, tak jak jsme ho šli, musím opravdu doporučit (i směr, ve kterém jsme okruh šli). Wilder Kaiser jsou prostě krásné hory. Všechny námi absolvované přechody a výstupy nebyly úplně procházkové, ale byly dost lehké na to, aby je zvládl každý. Ubytování na Fritz Pfaum Hütte bylo asi to nejlepší, co jsem zatím v Alpách viděl, naopak winterraum na Gruttenhütte asi to nejhorší. Příště bych raději přespal na Gaudeamushütte, což by trochu otřáslo s rozpočtem (pivo za 3,70€). Na Wilder Kaiser se určitě zajeďte podívat, stojí to prostě za to.

341.4kB
Mapa naší trasy

Poslední aktualizace 08.03.2015 11:32, © 2013 Lukáš Cimala